دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷
رونمایی از پنجره واحد شروع کسب وکار

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور؛ احمد تویسرکانی در مراسم رونمایی از پنجره واحد شروع کسب وکار اظهار کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با قدمت بیش از ۱۰۰ سال و دارا بودن سابقه عظیمی از پرونده ها که همیشه در جریان است، نیاز به استفاده از فناوری ها، زیرساخت های مناسب و مهیا شدن زمینه برای استفاده آسان از سوابق موجود در سیستم های مدرن داشت که طی سنوات اخیر این تلاش ها به خوبی به نتیجه رسیده و شاهد ارائه خدمات گسترده الکترونیکی به مردم و سایر دستگاههای اجرایی هستیم.

وی با اشاره به سابقه ثبت شرکت ها و مؤسسات از سال ۱۳۰۴ در کشور افزود: در گذشته شاید سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون اوراق بهادار چاپ می شد اما الکترونیکی شدن ساختارها، به تسهیل خدمات، حذف کاغذ و شفاف سازی فرآیندها منجر شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: هم اکنون این آمادگی در سازمان ثبت وجود دارد که در صورت همراهی و هماهنگی دستگاه هایی که در زمینه تشکیل شخصیت حقوقی و ایجاد فضای کسب وکار مسئولیت دارند، آنچه به عهده اداره کل ثبت شرکت ها و مؤسسات تجاری قرار می گیرد، تنها ظرف مدت یک روز انجام شود.

تویسرکانی با اشاره به فرآیندها و مجوزهای عدیده ای که دستگاه های مختلف برای ثبت یک شرکت باید صادر کنند و ضرورت ایجاد پنجره واحد کسب وکار در این خصوص عنوان کرد: بخشی از این فرآیند ناشی از تکالیف قانونی است که متأسفانه دارای خلأها و نقص های فراوانی است از جمله قانون تجارت که نیازمند اصلاح و تغییر اساسی است لذا باید در این زمینه آسیب شناسی و تصمیم گیری شود.

معاون رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: بنده بارها تذکر داده ام که چیزی تحت عنوان شرکت های صوری یا کاغذی نداریم و از منظر قانون به محض اینکه یک شخصیت حقوقی ایجاد شد باید سازوکار نظارت آن نیز ایجاد شود.

وی گفت: امروز به محض تولد یک شخصیت حقوقی یا ثبت شرکت، اطلاعات دقیق آن به چندین دستگاه از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی، سازمان امور مالیاتی، بورس، نیروی انتظامی و دستگاه های دیگر اعلام می شود و هر کدام طبق قانون وظایفی برای اعتبارسنجی و نظارت بر آنها به عهده دارند و در قوانین نیز به طور مناسب ضمانت اجرایی در نظر گرفته شده و این اختیار داده شده که فعالیت شرکت های متخلف از سوی نهادهای ناظر متوقف شود و لذا نباید همه از سازمان ثبت که وظیفه دارد شرایط راه اندازی فضای کسب وکار و ثبت شرکت و مؤسسه را در زمان کوتاه مهیا کند مسئولیت های نظارتی و اعتبارسنجی سایر دستگاه ها را مطالبه کنند.

تویسرکانی افزود: این سازمان با وجود اینکه وظیفه قانونی در برخی از این زمینه ها به عهده نداشته، پیگیری های زیادی را جهت ساماندهی این بخش انجام داده که از جمله می توان به دریافت برخط گواهی عدم سوء پیشینه و الکترونیکی کردن این فرآیند اشاره کرد و معتقدیم در رابطه با بخش های دیگر نیز می توان چنین سازوکارهایی را ایجاد کرد.

میرشجاعیان حسینی؛ معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این مراسم با بیان گزارش اقدامات انجام شده در خصوص تکمیل فرآیند شروع کسب وکار گفت: طولانی شدن صدور مجوز در سازمان های امور مالیاتی، ثبت شرکت ها و تأمین اجتماعی، سبب تنزل جایگاه ایران در بهبود فضای کسب وکار شده و رتبه ایران در شاخص سهولت کسب وکار با چهار پله تنزل روبه رو شده و از ۱۲۴ در سال ۲۰۱۸  میلادی به رتبه ۱۲۸ در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

وی با تصریح به اینکه عمده دلیل این تنزل و افت در شاخص شروع کسب وکار را در زمان طولانی اخذ مجوز ها و عمدتاً سازمان هایی که وظیفه تکمیل فرآیند ثبت شرکتها کنار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را به عهده دارند باید جست وجو کرد گفت: با برقراری ارتباط الکترونیکی میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی و حذف دریافت حضوری گواهی عدم سوء پیشینه قطعاً شاهد ارتقاء رتبه نماگر شروع کسب وکار کشور و شاخص DB بانک جهانی خواهیم بود.

محمدقاسم پناهی؛ رئیس سازمان امور مالیاتی نیز راجع به اهمیت ارتباط سیستمی دستگاه ها با یکدیگر، از اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که باعث ایجاد پنجره واحد شروع کسب وکار شده است تقدیر و تشکر کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این مراسم با اشاره به صدور مجوز زیاد توسط برخی از دستگاه ها، بر لزوم ایجاد هماهنگی و ایجاد پنجره واحد تأکید و اظهار داشت: یکی از راه های بهبود رتبه فضای کسب وکار کشور استفاده از فناوری های نو است. در پایان این مراسم از پنجره واحد کسب وکار رونمایی شد.